Chat with us, powered by LiveChat
(+48) 536 206 606
 

Jak ogrzewać dom drewniany?

Jak ogrzewać dom drewniany?
 
 

Ogrzewanie domu z drewna z jednej strony nie różni się od ogrzewania domu murowanego, ponieważ w obu możemy zastosować takie same technologie. Z drugiej jednak strony drewno to zupełnie inny materiał niż beton komórkowy czy bloczki silikatowe, wykorzystywane do domów murowanych. Przy planowaniu ogrzewania należy więc pamiętać o jego unikatowych właściwościach.

Na tym etapie najważniejszą cechą drewna jest jego szybkie przyjmowanie ciepła, ale jednocześnie również szybkie oddawanie go. W praktyce oznacza to, że dom szybko staje się zimny, jeśli nie ogrzewamy go przez dłuższy czas. Powrót z jesiennego urlopu lub zimowego wyjazdu może być więc niezbyt przyjemny. Co zrobić, aby tego uniknąć?

Przede wszystkim należy zadbać o dobrą izolację ścian. Nawet najefektywniejszy system grzewczy zda się na nic, jeśli ściany będą źle zaizolowane. Odpowiednia warstwa materiału izolacyjnego w ścianach zatrzyma w domu ciepło przez dłuższy czas.

WYBÓR SYSTEMU GRZEWCZEGO

Jeśli chodzi o wybór systemu grzewczego, do wyboru jest kilka opcji. Pierwszą z nich jest ogrzewanie elektryczne. Ze względu jednak na koszty takiego ogrzewania oraz cechy drewna, będzie ono raczej mało efektywne w tym wypadku. Kolejna to zintegrowany system grzewczy, który ogrzeje nam nie tylko pomieszczenia, ale również wodę użytkową. Składa się z kilku niezależnych, ale współpracujących ze sobą urządzeń. W tym wypadku do wyboru mamy różne rodzaje kotłów i paliw - ich dobór powinien być przemyślany oraz indywidualnie dopasowany do domu.

KOMINEK

Dobrym sposobem ogrzewania jest również kominek. Kiedyś nieefektywny i głównie ozdobny, za pomocą nowszych technologii stał się jedną z najtańszych metod ogrzewania. Zarówno dlatego, że drewno jest odnawialnym i stosunkowo tanim paliwem grzewczym, ale największe znaczenie ma w tym wypadku zastosowana technologia. Kominki z płaszczem wodnym mają korpus z podwójnymi ściankami, pomiędzy którymi znajduje się woda. Odbiera ona ciepło z komory spalania i przekazuje je do instalacji grzewczej.

OGRZEWANIE PODŁOGOWE

Ciekawym rozwiązaniem są również: ogrzewanie podłogowe i system solarny. Pierwsze staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Nie wymaga zastosowania grzejników, daje więc jednocześnie większe możliwości aranżacyjne. Poza tym podłoga to jedyny element domu szkieletowego, który nie jest wykonany z drewna. Wylewka betonowa, której używa się przy ogrzewaniu podłogowym, ma zdolność akumulowania ciepła. Z tego względu utrzymuje temperaturę dłużej niż inne systemy grzewcze. Przy tym rodzaju ogrzewania ważne jest jednak jak najdokładniejsze oszacowanie zapotrzebowania, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów lub niedogrzania którejś części domu.

KOLEKTORY SŁONECZNE

System solarny to również rozwiązanie coraz popularniejsze w naszym kraju. Dobrze zaprojektowana instalacja (składająca się z kolektorów zamieniających energię słoneczną na cieplną) może w gorące, letnie miesiące pokryć nawet całe zapotrzebowanie energetyczne służące do podgrzania wody. Lato w Polsce bywa jednak zdradliwe i nierzadko zdarza się, że zamiast upałów przez wiele dni jest chłodno i pada deszcz. W takich momentach efektywność kolektorów spada. Tak dzieje się również w mniej słonecznych miesiącach. Zatem zastosowanie systemu solarnego opłaca się wówczas, gdy budynek ma powierzchnię nie mniejszą niż 150 m2 i zużycie wody jest w nim naprawdę wysokie.

Przed instalacją kolektorów powinniśmy wziąć pod uwagę średnie dobowe zużycie ciepłej wody na osobę, dzienną ilość promieniowania słonecznego w naszej lokalizacji oraz ilość osób w domu. System solarny można zamontować nie tylko na dachu, ale też na ścianie, tarasie lub też postawić na ziemi. Zawsze w kierunku południowym.

powrót...

WYSZUKAJ DOM
m2
Szukaj
 
REFERENCJE   Zaufali nam

...Przebieg budowy śledziliśmy z dużym spokojem, gdyż Pan Karol wszystko organizował bardzo profesjonalnie. Dbał o jakość, logistykę i terminowość...

Andrzej z Sopotu
 
Projekt i realizacja:
Derwi

FILJAN - domy drewniane całoroczne, letniskowe, parterowe, piętrowe, tradycyjne, nowoczesne.

Strona zarządzana przez www.szymonzabrocki.pl