(+48) 536 206 606
 

Budowa domu drewnianego krok po kroku

domy_drewniane_filjan.jpg

Z ogromną przyjemnością pragniemy zaprezentować Państwu fotorelację z naszej realizacji, która powinna w prosty sposób przybliżyć szybki proces budowy nowoczesnych domów energooszczędnych firmy FILJAN - domy drewniane.

Przedstawione zdjęcia oraz opisy odnoszą się do projektu indywidualnego ze zmianami dostosowanymi do wymagań Klienta, jak również  warunków lokalnych (warunki zabudowy, uwarunkowania gruntowe etc.).

Po uzyskaniu i uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę, możemy fizycznie rozpocząć proces budowy domu.

Fundamenty to podstawa całego budynku, dlatego ich wykonanie jest punktem newralgicznym, ważącym o stabilności i trwałości budynku jak i precyzji dalszych etapów budowy. Nasza firma jest gwarantem prawidłowego wykonania tego etapu.

Uśredniony czas wykonania przez naszą firmę fundamentów to okres 2 tygodni.

Krok 1

Po geodezyjnym wytyczeniu budynku, wykonujemy wykopy pod fundamenty budynku. Wykopy wypełniane są warstwą żwiru oraz chudego betonu, a następnie przygotowywane są szalunki do ław fundamentowych. (1-2 dni)

Krok 2

Wzmocnione, stalowym zbrojeniem, ławy fundamentowe zostają wypełniane  betonem. (2-3 dni)

Krok 3

Wyschnięte ławy pokryte są papą izolacyjną, na której zostaje wymurowana ściana fundamentowa. Od wewnątrz zabezpieczana jest środkiem zapobiegającym przed przenikaniem wilgoci oraz wypełniona „zagęszczonym” piaskiem/żwirem. Przed wypełnieniem, montowane są instalacje wod.-kan. oraz elektryczna (wg. projektu) (2-4 dni)

Krok 4

Ściana fundamentowa, od zewnątrz, jest ocieplana styropianem (np. hydrodur 10cm) na wysokość wieńców oraz zabezpieczana folią kubełkową. Takie rozwiązanie zapewnia odpowiednią izolację cieplną, p/wilgociową oraz chroni fundamenty przed uszkodzeniami. (1-2 dni)

Krok 5

Widok „z rogu” budynku.

Krok 6

A tak wygląda ten sam etap na przekroju całego budynku.

Krok 7

Wstępne wyrównanie poziomu wokół ściany fundamentowej i przygotowanie „stóp” pod kominy oraz słupy. (1 dzień)

Krok 8

Na wysokości ściany fundamentowej układany jest stalowy wieniec (wg. projektu). Cała powierzchnia płyty betonowej wzmacniana jest stalową siatką oraz zalana betonem. (2-4 dni)

Krok 9

Gotowy fundament. Uśredniony czas wykonania przez naszą firmę fundamentów to okres 2 tygodni.

Kończąc etap fundamentów, rozpoczynamy proces montażu budynku.

Ogromną zaletą naszej technologii budownictwa jest SZYBKOŚĆ REALIZACJI - już po kilku godzinach, na przygotowanych wcześniej fundamentach, może stanąć Państwa dom w stanie surowym otwartym.

Na ten efekt składają się wcześniejsze przygotowania gotowych elementów w naszej hali produkcyjnej.

Krok 10

Montaż przygotowanych elementów odbywa się za pomocą dźwigu. Ściany stawiane są na podkładzie izolacyjnym.

Krok 11

Każdy „moduł” musi być perfekcyjnie posadowiony, ich położenie jest sprawdzane z dużą starannością. Jak widać na zdjęciu wszystko przebiega pomyślne, co potwierdza uśmiech na twarzy :).

Krok 12

Widok drugiej ściany szczytowej.

Krok 13

Ściany już ustawione. Czas teraz na konstrukcje dachu.

Krok 14

Drugi dzień montażu. Rozstawiamy rusztowanie do prac na wysokości.

Krok 15

Wisząca wiecha zwiastuje gotową konstrukcje dachu. Wiecha/wianek montowana jest na najwyższym punkcie dachu. Tradycja nakazywała zebranym liczyć uderzenia młotka przy wbijaniu ostatniego gwoździa (inwestor miał obowiązek poczęstować kierującego pracami tyloma kieliszkami alkoholu, ile razy uderzył młotkiem).

Krok 16

Komin systemowy już wymurowany, teraz czas na zamknięcie dachu. Dach pokrywany jest membraną wiatro-izolacyjną i pokryciem finalnym -tutaj blachodachówka.

Krok 17

Elementem obowiązkowym naszego budownictwa energooszczędnego jest tzw. ciepły montaż stolarki okiennej i drzwiowej, który pozwala m.in. na uniknięcie niechcianych mostków termicznych. Klient przy wyborze domu w standardzie całorocznym ma do wyboru stolarkę drewnianą lub PASYWNĄ PCV.

Krok 18

Widok ściany szczytowej domu.

Krok 19

Widok po przeciwnej stronie.

Krok 20

Teraz czas na wnętrze. Jesteśmy na poddaszu, to zdjęcie pokazuje przekrój konstrukcji na trzech poziomach: ściany zewnętrzne, strop, dach.

Krok 21

Strop oraz strych już pokryty deską stropo-podłogową, następnym etapem są ścianki działowe.

Krok 22

Tak samo jak w poprzednim kroku.

Krok 23

Ujęcie obrazujące wnętrze domu w stanie surowym: widoczne elementy konstrukcyjne, zamknięty strop ze schodami policzkowymi.

Krok 24

Widok trzech poziomów z rozłożoną instalacją elektryczną ( „w peszlach”).

Krok 25

Strop z perspektywy parteru.

Krok 26

Urok drewna w jednym zdjęciu - z daleka element drewniany jak każdy inny, w przybliżeniu niepowtarzalne dzieło natury.

Krok 27

Dom w standardzie całorocznym ocieplany jest wełną mineralną PAROC między elementami konstrukcji (słupki, krokwie) oraz dodatkowo na stelażu – w tym wypadku dach 20cm+10cm; ściany zewnętrzne 20cm + 5cm.

Krok 28

Ocieplone poddasze użytkowe

Krok 29

Ocieplone poddasze z widoczną instalacją elektryczną oraz grzewczą.

Krok 30

Na parterze Inwestor wybrał ogrzewanie podłogowe, którego niewątpliwą zaletą jest akumulacja ciepła oraz oszczędność miejsca.

Krok 31

Widok od strony tarasu.

Krok 32

W stanie deweloperskim ściany od wewnątrz mogą być pokryte płytą gipsowo-kartonową szpachlowaną i malowaną na biało lub boazerią - na tym zdjęciu w kotłowni mamy płytę ognioodporną (GKF).

Krok 33

W pomieszczeniach narażonych na zwiększoną wilgotność powietrza (kuchnia, łazienka) stosujemy płytę wodoodporną (GKBI).

Krok 34

Następnym bardzo ważnym elementem w budownictwie szkieletowym jest odpowiednie zastosowanie rozwiązań paroizolacyjnych oraz paroprzepuszczalnych. Brak lub nieodpowiednie  rozwiązanie problemu pary wodnej prowadzić może do degradacji ocieplenia oraz niszczenia całych przegród wewnętrznych (płyta G-K, boazeria) i zewnętrznych.

Jak widać na zdjęciu pod boazerią zastosowana została aluminiowa folia paroizolacyjna, która dodatkowo spełnia funkcje ekranu odbijającego fale akustyczne oraz minimalizuję straty ciepła.

Krok 35

Od zewnątrz płyta fermacell powerpanell  h2o (wodo- i ognio- odporna, paroprzepuszczalna) pokrywana jest białym  tynkiem sylikonowym o właściwościach : samoczyszczące (hydrofobowy), paroprzepuszczalne oraz podwyższona odporność na zmienne warunki atmosferyczne.

Krok 36

Okna, drzwi oraz elementy drewniane przed pracami tynkarskimi muszą być dokładnie zabezpieczone przed zabrudzeniem.

Krok 37

Widok od strony garażu.

Krok 38

Dom z zewnątrz już prawie gotowy. Jak widać połączenie tynku z drewnem prezentuję się rewelacyjnie.

Krok 39

Budując z nami Klient ma do wyboru elewację w tynku, drewnianą a także różnego rodzaju płytki elewacyjne oraz dowolne ich połączenie.

Krok 40

Elementy drewniane są trzykrotnie malowane farbami Teknos /Gori na wybrany kolor. Tak zabezpieczone drewno nie wymaga żadnych prac konserwacyjnych przez długie lata.

Krok 41

Tak samo jak w kroku 40.

Krok 42

Tak samo jak w kroku 40.

Krok 43

Tak samo jak w kroku 40.

Krok 44

Tak samo jak w kroku 40.

Podsumowując: średni czas budowy domu (na przygotowanych fundamentach) w stanie surowym zewnętrznie zamkniętym to 2-3 tygodnie, prace deweloperskie około 1-2 miesięcy.

WYSZUKAJ DOM
m2
Szukaj
 
REFERENCJE   Zaufali nam

...Organizacja i jakość, których pilnował pan Karol, były na najwyższym poziomie. Firmę pod kierownictwem p. Karola Mazura poleciłbym wszystkim zainteresowanym budową domu...

Michał z Torunia
 
Projekt i realizacja:
Derwi

FILJAN - domy drewniane całoroczne, letniskowe, parterowe, piętrowe, tradycyjne, nowoczesne.