Chat with us, powered by LiveChat
(+48) 536 206 606
 

Historia technologii szkieletowej

Historia technologii szkieletowej
 
 

Drewno było kiedyś najbardziej dostępnym, a przez to najtańszym materiałem budowlanym, z którego powszechnie korzystano. Z czasem dostępność i niska cena drewna zaczęły działać na jego niekorzyść.

Osoby zamożne wolały budować swoje posiadłości z innych, trudniej dostępnych materiałów, a taniego drewna używały zazwyczaj osoby pochodzące z najniższych warstw społecznych - np. angielscy osadnicy.

TIMBER FRAMING

Początkowo domy te budowano z ciężkich bali o grubych przekrojach, tzw. timber framing. W USA do dziś można spotkać domy zbudowane w tej technologii pochodzące z XVII wieku. Budowa tych domów nie należała do najprostszych. Ze względu na wielkość i wagę bali angażowała wiele osób i wymagała dobrej znajomości techniki ich łączenia.

WOOD FRAMING

Z biegiem czasu zorientowano się, że wykorzystanie belek o mniejszych przekrojach nie wpływa negatywnie na stabilność i trwałość konstrukcji. Zaczęto więc powszechnie korzystać z belek lżejszych, a technologia polegająca na gęstym stawianiu cienkich belek zyskała nazwę wood framing i z powodzeniem zastąpiła timber framing.

BALOON FRAMING

Kolejny przełom dla lekkiego szkieletu drewnianego nastąpił na początku XIX wieku, w roku 1832 za sprawą George'a Washingtona Snowa. Podczas budowy swojego magazynu postanowił zmienić konstrukcję szkieletu - zamiast dzielić ściany na część parteru i piętra, poprowadził je od podwaliny aż do górnego oczepu, na którym opierają się krokwie. Ta zmiana pozwoliła na zmniejszenie przekroju belek, zużycie jeszcze mniejszej ilości drewna i skrócenie czasu budowy. Wykorzystywane belki stały się niezwykle lekkie, dzięki czemu ich transport stał się możliwy nawet do trudnodostępnych miejsc. Technika wymyślona przez Snowa zyskała nazwę balloon framing.

PLATFORM FRAMING

Taki sposób budowania domów drewnianych był najpopularniejszy aż do lat 50. XX wieku. Zastąpiła go technika platformowa - platform framing. Na czym polega? Najpierw stawia się ściany parteru, później buduje się strop nad parterem, a dopiero potem stawia się ściany piętra i poddasza. Z czasem pojawiły się także normy regulujące bezpieczeństwo takich domów. Na przykład w październiku 1927 roku w Kalifornii wprowadzono building codes, które regulują nie tylko samą konstrukcję czy proces budowy, ale też ochronę przeciwpożarową, instalację elektryczną czy hydrauliczną.

Obecnie domy szkieletowe stanowią w USA ok 95-99% wszystkich budowanych domów mieszkalnych, a w Polsce ich popularność zwiększa się z roku na rok. Tę technologię stosuje się również do tworzenia obiektów o innym zastosowaniu.

A MY?

FilJan oferuje domy budowane w najlepszej znanej obecnie technologii, którą jest platform framing. Mamy wieloletnie doświadczenie, dzięki czemu stawiane przez nas budynki są najwyższej jakości i dopracowane we wszystkich szczegółach.

powrót...

WYSZUKAJ DOM
m2
Szukaj
 
REFERENCJE   Zaufali nam

...Pan Karol Mazur to świetny fachowiec i mimo wielu obowiązków zawsze znajdował czas, by rozwiązać każdy problem...

Oskar z Gdańska
 
Projekt i realizacja:
Derwi

FILJAN - domy drewniane całoroczne, letniskowe, parterowe, piętrowe, tradycyjne, nowoczesne.

Strona zarządzana przez www.szymonzabrocki.pl